ForumPortalliCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Muhamedi a.s gjatė 24 orėve!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kujt1m
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 673
Registration date : 01/04/2008

MesazhTitulli: Muhamedi a.s gjatė 24 orėve!   Tue May 06, 2008 11:51 am

Nipat e Pejgamberit (a.s.) transmetojnė nga babai i tyre, Aliu (r.a.) qė ka thėnė:- Pejgamberi (a.s.) e ndante kohėn ditore nė tri pjesė. Nė njėrėn pjesė tė saj falte namaz, lexonte Kur'an dhe adhuronte Allahun (xh.sh.). Pjesėn e dytė tė kohės e kalonte me familjen dhe problemet familjare; bėnte ato detyrime familjare qė i pėrkisnin atij. Nė pjesėn e tretė, pushonte. Por edhe kohėn e pushimit e ndante nė dy pjesė, nė njėrėn pjesė priste shokėt e tij, tė cilėve u mėsonte gjėrat e nevojshme dhe pastaj ata shpėrndaheshin pėr t'ua mėsuar tė tjerėve.
Pejgamberi (a.s.) tek sahabėt mė tė afėrt nuk shikonte mallin apo pasuritė e tyre, por shikonte disa veēori tė tjera si devotshmėrinė, adhurimin, drejtėsinė, sinqeritetin dhe besnikėrinė. Njerėzit qė kishin halle apo probleme, shkonin tek Pejgamberi (a.s.) dhe ia tregonin njė e nga njė tė gjitha, ndėrsa ai i dėgjonte me durim deri nė fund dhe i ndihmonte nė pėrballimin e tyre. Kur pyetej pėr ndonjė ēėshtje qė kishte tė bėnte me Ahiretin, ai i pėrgjigjej asaj sipas kapacitetit tė pyetėsit me qėllim qė pėrgjigja e tij tė ishte sa mė e dobishme pėr personin nė fjalė. Me pėrgjigjen e tij, personin qė bėnte pyetje e orientonte pėr nga rruga e sė mirės. Njerėzve qė mėsonin diēka prej tij, u tėrhiqte vėmendjen duke u thėnė: "Dituritė qė i mėsoni nga unė mėsojuani edhe tė tjerėve qė nuk ndodhen kėtu. Edhe hallet apo shqetėsimet e atyre qė pėr arsye tė ndryshme nuk kanė mundur tė vijnė deri tek unė, qofshin burra apo gra, skllevėr apo robėresha, m'i thoni qė t'i ndihmoj. Nuk ka dyshim se personi qė ndihmon nevojtarin apo qė e shtron pėr zgjidhje problemin e tij tek kryetari i shtetit, Allahu nė Ditėn e Kijametit do ta ndihmojė nė urėn e Siratit."
Pejgamberi ynė (a.s.) nuk lejonte qė nė prezencėn e tij tė fliteshin fjalė boshe dhe pa dobi. Nė rrugė, treg apo kudo qė tė ishte me njerėzit, u buzėqeshte atyre, i pyeste pėr hallet dhe problemet e tyre, ishte gojėmbėl dhe i gėzonte tė gjithė. Pėr shokėt tė cilėt nuk i shihte nė xhami, brenda xhematit apo ditėve tė premte, interesohej dhe pyeste pėr shėndetin apo problemet e tyre, ndėrsa atyre me tė cilėt takohej, u jepte forcė dhe moral qė tė ishin sa mė tė pėrkushtuar ndaj detyrimeve fetare, i drejtonte pėr nė mirėsi dhe i kėshillonte qė tė rrinin larg punėve tė kėqija. Kur gjente ndonjė grup njerėzish duke biseduar, afrohej dhe ulej aty ku kishte vend bosh, duke mos shqetėsuar askėnd dhe duke mos pranuar asnjėherė vendin mė tė lartė. Edhe tė tjerėve ai u kėshillonte tė njėjtėn gjė. Nė mbledhjet e organizuara, i lavdėronte tė gjithė sipas meritave tė gjithsecilit, saqė ēdonjėri e ndiente veten tė vlerėsuar. Edhe pse dikush e tepronte duke ndenjur ulur pranė tij, pėrsėri tregohej i duruar derisa t'ia zgjidhte problemin brenda mundėsive tė tij.
Kur i kėrkonin diēka dhe e kishte, e jepte menjėherė, nė tė kundėrt personit i fliste me ėmbėlsi dhe ia premtonte atė. Tė gjithė e njihnin mėshirėn, ndjeshmėrinė, bujarinė dhe modestinė e madhe tė tij. Tė gjithė ishin tė sigurtė pėr pėrpjekjet dhe preokupimin e Pejgamberit (a.s.) ndaj halleve tė njerėzve. Tė gjithė ishin tė barabartė para drejtėsisė sė tij. Bashkėsia e Pejgamberit tonė (a.s.) ishte bashkėsi e diturisė, turpit, durimit dhe sigurisė.
Aty njerėzit uleshin plot edukatė. Tė gjithė e respektonin njėri-tjetrin. Nuk flitej me zė tė lartė apo nė mėnyra joetike. Disa gjėra tė cilat nuk duhej tė dilnin jashtė bashkėsisė sė tyre, mbeteshin aty dhe nuk ndodhnin thashetheme. Aty nuk flitej kundra askujt dhe nuk fajėsohej askush. Edhe kur ndonjėri prej tyre bėnte ndonjė gabim, ajo mbetej aty, nuk pėrhapej askund. Rrethin e tij e pėrbėnin njerėz tė njė fjale dhe tė njė goje. Pra, nė zemra kishin tė njėjtat ndjenja dhe qėllime, nė bisedat e tyre kishte harmoni dhe mirėkuptim, duke arritur kulmin e krenarisė sė bashkimit, si xhemati mė ideal pėr ne. Nė shoqėrinė e Pejgamberit mbizotėronte modestia dhe si pėrfundim, respektoheshin tė moshuarit dhe mėshiroheshin mė tė vegjlit. Tė gjithė sė bashku, mė parė ndihmonin personin nė nevojė, pastaj tė tjerėt me radhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muhamedi a.s gjatė 24 orėve!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Downloads Shkarkime :: Q'do gje reth fese ISLAME :: Q'do gje reth fese ISLAME-
Kėrce tek: