ForumPortalliCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mrekulli nė djers (ILAĒ KURANOR)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kujt1m
WebMaster
WebMaster
kujt1m

Numri i postimeve : 673
Registration date : 01/04/2008

MesazhTitulli: Mrekulli nė djers (ILAĒ KURANOR)   Mon Jun 23, 2008 7:49 pm

Firma farmaceutike e Zvicrės ka filluar me prodhimin e njė ilaēi tė ri tė quajtur “ILAĒ KURANOR”, e cila mundėson mjekimin efikas tė shikimit tė dobėt tek njerėzit qė lėngojnė nga kjo sėmundje, pa intervenim kirurgjik.


Siē shkruajnė gazetat “Ap-Paja” me seli nė Katar :” Ky ilaē, i cili ėshtė i pėrbėrė nga mjeku egjiptian Abdul Basit Muhamed, prej tajitjes tė hormoneve pėr djersitje tė njeriut, ka sukses nė 99 % tė rasteve duke mos shfaqur pasoja tė padėshiruara. Ky ilaē i quajtur “ILAĒ KURANOR” ėshtė regjistruar nė SHBA dhe Evropė”.
Njashtu njėra prej firmave farmaceutike zvicerane e prodhon kėtė ilaē nė gjendje agregate tė lėngėt dhe nė formė pikash. Burim i inspirimit ėshtė sureja Jusuf. Dr. Abdul Basit Muhamed na tregon se inspirimin e ka pėrfituar nga sureja Jusuf, vėmendjen ma tėrhoqi ajeti 84 dhe ajetet nė vijim.

Dhe, ua ktheu shpinėn e tha: “O dėshpėrim i imi pėr Jusufin, dhe nga pikėllimi iu zbardhėn tė dy sytė, po i pėrmbajtur (nga pikėllimi). (Jusuf : 84)

Ju shkoni me kėtė kėmishėn time, dhe hidhni atė babit tim nė fytyrė, e atij do t’i kthehen tė pamėt, e pastaj ejani te unė me tėrė familjen time”.
(u nisėn) Dhe posa u ndanė devetė (prej qytetit), i ati i tyre tha: “Po e ndiej erėn e Jusufit, mos mė konsideroni tė matufosur. ” (kėtė ia tha familjes sė vet nė Palestinė).
Ata (qė ishin prezent) thanė: “Pėr All-llahun ti vėrtet qėmoti nė humbje”.
E kur erdhi myzhdexhiu, ia vuri atė (kėmishėn) mbi fytyrėn e tij, atij iu kthye tė pamėt dhe tha: “A nuk ju thashė se unė di nga All-llahu ēka ju nuk dini?” (Jusuf : 93-96)


Aty bėhet fjalė pėr Jakubin a.s. i cili ka vuajtur pėr tė birin e tij Jusufin a.s. pėr tė cilin shumė ka ēajtur. Kjo vuajtje shumė e madhe ka qen shkak pėr humbjen e shikimit, dhe kur mė vonė nė sytė e pikėlluara tė Jakubit a.s. hidhet kėmisha e Jusufit a.s., Jakubi a.s. fillon tė shikoj.

Kėtu fillova tė mendojė. Ēka mundė tė ketė qenė ajo nė kėmishėn e Jusufit a.s.? Dhe pėrfundimisht mundesha tė konstatoj se, nuk mundet tė jetė asgjė tjetėr pėrveē – djersės. Pastaj fillova tė mendoj pėr djersėn dhe pėrbėrjen e tij. Vajta nė laborator dhe fillova tė hulumtoj.

Bėra njė varg provash nė lepuj. Rezultatet ishin pozitive. Mė vonė mjekova 250 pacientė, duke u rekomanduar ilaēin – dy javė, nga dy herė nė ditė. Dhe kur, arrita sukses nė 99 % prej rasteve thashė nė vete: “Kjo ėshtė njė mrekulli prej Kuranit”.
Dr.Abdul Basit Muhamed i ka paraqitur rezultatet nė institucionet pėrgjegjėse nė Evropė dhe SHBA tė cilat meren me patentimin e hulumtimeve tė reja. Pas pėrfundimit tė provės dhe hulumtimit, ka bėrė marrėveshje me firmėn farmaceutike tė Zvicrės, me kusht qė nė amballazhėn e ilaēit tė shkruan “ILAĒ KURANOR”. Firma farmaceutike e Zvicrės e ka pranuar kėtė kusht dhe ka startuar me prodhimin e kėtij ilaēi.

Allahu xh.sh. thotė: Ne tė shpallim Kur’anin qė ėshtė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt, kurse jobesimtarėve nuk u shton tjetėr pėrpos dėshpėrim. (sureja El Isra ajeti 82)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mrekulli nė djers (ILAĒ KURANOR)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Downloads Shkarkime :: Q'do gje reth fese ISLAME :: Q'do gje reth fese ISLAME-
Kėrce tek: